GERİ

Titus Tüneli


Hatay'ın SamandaÄŸ Ä°lçesi Çevlik Örenyeri yakınında bulunan tünel Ä°.Ö.1’nci yüzyılda yapılmıştır. DaÄŸlardan inerek yaÅŸamı tehdit eden sel ve taÅŸkınlardan korunmak amacıyla Roma Ä°mparatoru Vespasian ÅŸehrin etrafını dolanacak, böylece akıntıların yönünü deÄŸiÅŸtirecek bir tünelin yapımını emretmiÅŸtir. Ä°nÅŸaat Ä°.S.69 yılında baÅŸlamış, Ä°.S.81 yılında halefi ve oÄŸlu Titus tarafından bitirilmiÅŸtir.

Tünel inÅŸasında Roma lejyonları ve köleler çalışmıştır. Tümüyle daÄŸ içine oyulan tünel bin 380 metre uzunluÄŸunda, 7 metre yüksekliÄŸinde ve 6 metre geniÅŸliÄŸindedir. Tünelin deniz tarafındaki giriÅŸine göre saÄŸ tarafta 100 metre kadar uzaklıkta bulunan BeÅŸikli MaÄŸara, kaya mezarlarının en geniÅŸ ve en ünlülerinden olup, içerisinde bölümler halinde on iki mezar vardır. Mezarlar birbirlerinden duvarlar ile ayrılmıştır. Bu taÅŸ mezarlar, taÅŸ sütunlar ve kemerlerin birbirine baÄŸladığı bölümler halinde olup, yukarıdan aÅŸağıya yine taÅŸ merdivenlerle inilmektedir. Kayaların oyulması ile meydana getirilen, yer yer kapıların açıldığı bölümlerdeki sütunlar, sütun baÅŸlıkları, kademeler ve üst örtüyü kısmen süsleyen motifler orijinallerine uygun biçimde yapılmıştır.

Titus Tüneline nasıl gidilir?

SamandaÄŸ Ä°lçesine 5 kilometre uzaklıkta olan Titus Tüneli'ne SamandaÄŸ'dan hareket eden servislerle gidilebilir. Özel araçla gidenler yön tabelalarını takip ederek ulaÅŸabilirler. Aynı zamanda önemli bir antik liman kenti olan Seleucia Pieria da görülebilir.                     

Titus Tüneli Ziyaret Saatleri Yaz Dönemi: 08:30-19:00 (15 Nisan-2 Ekim)

Titus Tüneli Ziyaret Saatleri Kış Dönemi: 08:30-17:00 (3 Ekim-14 Nisan)

 

Titus Tüneli Tatil Günleri: Her gün ziyarete açıktır.